Katastrofálna previerka potravín: zmrzlina s kontroverzným farbivom či zavárané uhorky s rakovinotvornými sladidlami

· Čítanie na 4 min.

Potravinový kritik Patrick Linhart znova navštívil niekoľko obchodov s potravinami a posvietil si na obsah ďalších produktov. Šlo konkrétne o obsah smotany v mrazenej balenej zmrzline a obsah sladidiel v zaváraných uhorkách.

Prieskum dopadol v prípade poniektorých predajcov potravín katastrofálne. Je naozaj normálne, čo tu na Slovensku konzumujeme? Poniektoré reťazce pohoreli na predaji zaváraných uhoriek napchatými zahusťovadlami, farbivami a umelými sladidlami (s údajne rakovinotvornými účinkami) a zmrzline vyrábanej s gumou a sójovým lecitínom bez podielu mlieka či tradičnej smotany.

Článok pokračuje pod reklamou.


Kontrola obsahu zložiek v zmrzline

V tomto bode to bolo všade to isté. Kúpa kvalitnej smotanovej zmrzliny sa stala akoby minulosťou. U niektorých zmrzlín dokonca nepoužili ani len sušené mlieko, nehovoriac o nejakej smotane.

Príchuti sa pohybovali aj na hrane 0,5 % zložky, ktorej názvom sa výrobca chválil na obale. Čiže napríklad taká kokosová zmrzlina obsahovala necelé percento kokosovej príchuti.

Ďalej vyvolávajú dosť otázok prítomné zahusťovadlá, farbivá, sójový lecitín, ktorý je lacnou verziou vajíčka. Bohužiaľ, tu musíme poukázať na fakt, že pri týchto výrobkoch aspoň vďaka uvedeniu na etiketách – i keď malými písmenkami, po následnom rozlúštení pomocou lupy vieme, koľko látok sa v balených zmrzlinových výrobkoch nachádza. Tu máme aspoň akú-takú kontrolu nad ich množstvom.

Výrobcovia sú totiž nútení dodržiavať stanovené normy, čo sa týka nielen hygieny, ale aj množstva éčok. U predajcov nebalenej zmrzliny je riziko, že sa pridávajú éčka, či už v podobe farbív,ň alebo zahusťovadiel, voľnou rukou, čo je ešte nebezpečnejšie, pretože sa často prekračuje povolený limit. Kontrola je možná iba na základe rozborov odobranej vzorky a určite nemá každý z nás doma vybavenie na ich rozbor.

V tomto smere je najhoršia zmrzlina sfarbená modrým farbivom, vo väčšine prípadov ide o výrobok s názvom šmolková zmrzlina. Toto modré farbivo s označením E131 je podľa Ambulancie klinickej výživy nebezpečné najmä pre deti, pretože po jeho konzumácii sú následne hyperaktívne a môžu sa u nich prejaviť aj iné zdravotné ťažkosti.

Modré farbivo E131 sa podľa spomínaného zdroja používa aj v mnohých iných potravinách, určených najmä pre deti. Ide o výrobky typu cukríky, jogurty, lentilky a podobne. Po jeho užití sa u precitlivených ľudí môžu vytvoriť vyrážky, vzniknúť svrbenie, nevoľnosť, problémy s dýchaním, trasenie, pokles tlaku v krvi.

Oslovili sme teda predajcu takejto zmrzliny, ktorý nám síce prezradil jej výrobu, no z pochopiteľných dôvodov nechcel byť menovaný. Podobné praktiky však fungujú aj u výrobcov balených zmrzlín, stačí začať čítať etikety. Takto teda vyzerá výroba dnešnej voľnopredajnej a nebalenej šmolkovej zmrzliny podľa slov zmrzlinára:

Do miešača sa nasype sójové sušené mlieko, poprípade v lepšej verzii kravské sušené mlieko. Pridá sa margarín, no nie vo forme, ako ho poznáme my, spotrebitelia. Ide o nefarbenú bielu až priehľadnú hmotu. Ďalej sa pridá voda, sójový lecitín, aby spojil margarín s vodou, a zahusťovadlo, aby sa nevytvorili kryštáliky ľadu. To sa používa aj na zahusťovanie gélov na vlasy v kozmetickom priemysle. Zároveň nastal čas i pre farbivá a arómy, pričom zmrzlina sa počas miešania chladí na určitú teplotu. Samozrejme, aby sme boli objektívni, do zmrzliny sa väčšinou pridávajú prírodné zahusťovadlá ako E412 (guarová guma), E413 (tragantová guma) a E414 (arabská guma).

Tieto gumy som dokonca našiel aj na etiketách biopotravín.

Zavárané uhorky s umelými sladidlami

Tu jeden z reťazcov ponúka 100 % výrobkov tejto kategórie s kontroverzným, no, bohužiaľ, u nás na Slovensku nezakázaným aspartámom a sacharínom. Inak povedané, bez sladidiel si tento produkt v jednom z reťazcov nekúpite.

Tieto umelé sladidlá sa podľa niektorých štúdií, ktoré zverejnila Klinika detskej onkológie Univerzity v Düsseldorfe, považujú za rakovinotvorné.

zaváraných uhorkách dopadol najlepšie nemecký reťazec Kaufland, u ktorého sme nenašli ani jeden výrobok s umelými sladidlami.

 

Tento článok vznikol aj vďaka Vašej podpore

Vaša podpora je nevyhnutná pre ďalší chod a fungovanie projektu Testy potravín

PODPORIŤ PROJEKT

ZDIEĽAŤ