Patrick Linhart – Audit Potravinárov

· Čítanie na 5 min.

Všetci sme sa oboznámili so skutočnosťou, ako jednoducho sa dokáže dostať mäso, napríklad aj z chorých kráv priamo do školských jedální. Problémy s mäsom nie sú na Slovensku ojedinelé a dokumentovaná kvalita väčšinou nesúhlasí so skutočnosťou. Ale nie je náhodou populárna a poburujúca téma nekvalitného mäsa z Poľska iba vďačnou zásterkou kvality toho nášho – zo Slovenska? Dokážu slovenskí výrobcovia vysvetliť aspoň to, čo deklarujú v zložení ich vlastných výrobkov?

Článok pokračuje pod reklamou.


Šéf nezávislej organizácie Testy potravín Patrick Linhart, BSc., ktorý je zároveň prvým potravinovým kritikom na Slovensku, vykonal audit znalosti výrobcov o svojich produktoch. Viacerí z nich totiž v predchádzajúcom období údajne s touto organizáciou odmietali komunikovať a odpovedať na položené otázky, odkazujúc na ich firemné propagačné webové stránky. Dnes už menia zloženia vojich výrobkov, pretože podliehajú tlakom uvedomelejšieho spotrebiteľa. Preto sa s nimi Linhart stretol zoči-voči na mieste, kde podľa jeho slov „nemali kam ujsť”, a to na ich vlastnej výstave v bratislavskej Inchebe, ako aj na výstave Agrokomplex v Nitre. Pýtal sa ich zoči-voči nepríjemné otázky. Otázky však boli veľmi banálne. Prvá z nich bola, aké majú ich výrobky zloženie. Ponúkame vám skrátené verzie online vidií, ktoré podľa Patricka Linharta „dokonale odrážajú stav slovenského potravinového aj otravinového priemyslu”.
Predseda OZ TESTY POTRAVÍN dodáva: “V mäsových výrobkov sa nachádza aj veľké množstvo častíc modrých plastov. Zásielky mrazených kvádrov mäsa, ktoré sú baleen v tomto modrom plaste údajne pochádzajú od jedného zo zahraničných dodávateľov. Preto sa chystáme vykonať testy mäsových výrobkov. Testy budú zamerané aj na takzvané “Bezéčkové” mäsové výrobky, keďže poniektorí výrobcovia údajne zavádzajú spotrebiteľa, práve týmto pomenovaním výrobkov. Bez-éčkovosť produktov totiž často nekorešponduje so skutočnosťou. Doplnkovo sa chystáme tieto testy doplniť aj o poniektoré mliečne výrobky, keďže mi nejde do hlavy, ako sad á vyrobiť taviaci syr bez tavených solí, ktoré majú pomenovanie E, ako aj na jogurty, konzervované éčkom E300. Nejde o demonizáciu éčok, pretože napríklad prírodné éčka nepovažujem za škodlivé, ale ide o fakt, že product nemôžem pomenovať ako Bezéčkový, pokiaľ obsahuje či už prírodné, alebo syntetické éčka. Ale to je už o niečom inom.”

Tu je skrátená verzia z výstavy v Bratislave:

 

Patrick Linhart sa objavil aj na ďalšej skvelej výstave potravinárov – na Agrokomplexe v Nitre.

Podobné “divadlo predvedené výrobcom” sa odohralo aj v stánku firmy Berto, kde mu konateľ firmy vytrhol z ruky komentáre spotrebiteľov, vymazané z Facebookovej stránky menovanej firmy. Tieto komentáre boli príspevkami spotrebiteľov, ktoré firma cenzúrovala ich okamžitým mazaním. Firma manipulačne ponechala iba pozitívne komentáre, vrátane komentárov od svojich zamestnancov.
Pozrite si, čo sa stalo s vašimi vyše 200 vymazanými komentármi na stránke Berto a ako to vysvetlil tvárou v tvár konateľ tejto firmy. Bohužiaľ, je to tu ako v Kocúrkove. Zapnite si video, biopukance do ruky, vyložiť nohy na stôl a užite si show…”

Pre Hlavné Správy známy potravinový kritik a predseda organizácie Testy Potravín exkluzívne poskytol aj pár týchto rýchlych slov:

„Nešiel som nikoho provokovať, ale po dlhšom ignorovaní (pred nami) ukrývajúcich sa výrobcov som sa ako právnická osoba zastupujúca našu slovenskú organizáciu, ktorá ako prvá a, bohužiaľ, jediná vykonáva potravinové testy zo svojich vlastných zdrojov, nie fondov EÚ, rozhodol konať. Navštívil som výrobcov osobne, a to priamo v priestoroch, kde nemali kam ujsť. Išlo totiž o verejné priestory, kde prezentovali a predávali svoje produkty. Tam spotrebitelia konečne dostali šancu na otvorenú diskusiu. Avšak v mnohých prípadoch to dopadlo tragikomicky. Nech si spotrebiteľ sám urobí prehľad o tom, ako si nás títo výrobcovia vážia. Aspoň konzument pochopí ich firemnú politiku, a tým aj vzťah k spotrebiteľom. Naša organizácia ako jediná na Slovensku vykonala napríklad rozsiahly celoštátny audit spišských párkov. Takýto rozsiahly test bol prvým od založenia Slovenskej Republiky, hoci na to máme štátne orgány, ktoré si platíme. Nesmieme pozabudnúť, že ministerstvo pôdohospodárstva si spoločne so Štátnou potravinovou správou urobilo vlastnú veľkú reklamnú PR kampaň na základe pár testíkov, no keď naša organizácia kontrolovala štátnu kontrolnú organizáciu, zistili sme, že 5 z viac ako 20 mäsokombinátov nie je naďalej oprávnených držať licenciu na výrobu tejto bývalej delikatesy, pretože do nich pridávajú kozie črevá, morčacie a iné druhy zmesí, ktoré nie sú v tomto produkte povolené. Toto je klasický príklad zlyhania riaditeľa Štátnej správy a ministerky a spolitizovania potravinárstva. Tu sa iba zastierajú podvody a zlyhanie vo vlastnom sektore.“

 

Tento článok vznikol aj vďaka Vašej podpore

Vaša podpora je nevyhnutná pre ďalší chod a fungovanie projektu Testy potravín

PODPORIŤ PROJEKT

ZDIEĽAŤ